Kuidas mõned mängijad koguaeg panuseid tehes võidavad? Igatahes mitte seetõttu, et neil oleks ligipääs mingisugusele salajasele informatsioonile. Tänu internetile pääseb igaüks meist ligi tohutule hulgale andmetele, mis võivad aidata välja arvestada, kuidas mingi võistlus lõppeb.

Tegelikult võtavad paljud meist aeg-ajalt vastu valesid otsuseid ning teevad seda isegi siis, kui on ilmselge, et tegema oleks pidanud teise valiku. Miks? Sellepärast, et meie aju paneb meid nõnda käituma. Siin on mõned omapärasemad faktid selle kohta, kuidas on meie psühholoogia seotud otsuste vastuvõtmise ning seega ka spordiennustustega (spordiennustused).

  • Näljasena võtad vastu paremaid otsuseid. “Sa pole näljasena sina ise” – see fraas on teile vast tuttav? Enne, kui lähed kõhtu täitma, pea meeles, et teadlaste uuringute järgi võib nälg olla hea neile, kel plaanis spordiennustusi teha. Nälg teeb mõtte teravamaks ning meid seega ka paremaks mängijaks. Samas muudab see ka ärritunumaks ja impulsiivsemaks. Seega vahest tuleks enne ennustuse tegemist paar tundi söögikorrast vahet pidada?
  • Aastaaeg mõjutab seda, milliseid panuseid teed. Inimeste võimet võtta vastu otsus, kummale meeskonnale panus teha, ei mõjuta mitte ainult hooaeg, aga ka aastaeg. Juba meie esivanemad teadsid, et talv seondub toidupuuduse ja külmaga, mistõttu elati sel ajal tagasihoidlikumalt ning riskiti vähem. Kui meie ajud on juba nõnda programmeeritud, siis miks ei võiks selle printsiibi järgi tänapäevalgi elada? Toronto ülikoolis tehtud uuring näitab, et need börsikauplejad, kes elasid ekvaatorist kaugemal, vältisid talvel riske, ent suvel olid väljakutsete suhtes altimad. Kui aastaajad mõjutavad aktsiaturge, siis vahest võib nõnda suhtuda ka spordiennustustesse.
  • Ignoreerid tõendeid, mis võivad sinu enda mõtetega vastuollu minna. Parimad mängijad tunnevad kõiki mängu aspekte läbi ja lõhki ning seetõttu suudavad nad ka välja arvutada, kummale meeskonnale või millisele mängijale oma raha panna. Samas, kui inimestel tekib oma kindel arvamus, võib olla keeruline neid ümber veenda. See seletab, miks mängijad käituvad ühtmoodi isegi siis, kui ilmub uut informatsiooni. Probleem seisneb selles, et otsime tõendeid, mis meie eelarvamust kinnitaksid, kuid väldime neid, mis on sellega vastuolus.

Vahest on sinulgi mõningaid spordiennustustega seotud psühholoogilisi nippe, mida teistele soovitada?

 

KASIINOSSE